czwartek, 18 lipcaWiadomości które się liczą
Shadow

Dzień Dobra pomoże zapewnić dom tym, którzy go potrzebują

Przypadająca 24 kwietnia Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas. W tym roku będzie obchodzona jako Dzień Dobra. Organizowane w tym dniu pikniki, warsztaty, pokazy, biegi i koncerty, będą okazją, aby pokazać, jak dużo dobra dzięki wolontariuszom Caritas wydarza się na co dzień. Wojna w Ukrainie nadała przygotowaniom do tego święta nowy kontekst. Przeprowadzone w Dniu Dobra kwesty pomogą m.in. w utrzymaniu placówek dających schronienie uchodźcom.

W wydarzenie aktywnie włączyła się Fundacja Polska Bezgotówkowa, która wraz z partnerami – eService oraz Worldline – udostępni terminale płatnicze i tym samym umożliwi wsparcie w bezgotówkowym przekazywaniu datków.

– Pierwotnie planowaliśmy wesprzeć placówki Caritas świadczące pomoc dzieciom i rodzinom, m.in. rodzinne domy dziecka, świetlice środowiskowe, domy samotnej matki, czy centra kryzysowe. Odpowiadając na obecny kryzys humanitarny spowodowany wojną na Ukrainie, poszerzamy tę listę o miejsca, które dały schronienie naszym ukraińskim siostrom i braciom – tłumaczy ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Robienie dobra jest super!

Organizatorzy Dnia Dobra dokładają starań, aby zaplanowane na 24 kwietnia wydarzenia były jak najbardziej atrakcyjne. – Podobnie jak wspólnie działamy na co dzień, chcemy też wspólnie celebrować wielkie święto pomagania, jakim będzie Dzień Dobra. Ponad 700 zespołów wolontariuszy z całej Polski zgłosiło się do udziału w tym przedsięwzięciu. Będziemy pokazywać, co robimy, zachęcać do włączania się w nasze akcje, a także cieszyć się tym, że możemy działać razem – opowiada br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, odpowiedzialny w organizacji m.in. za rozwój wolontariatu.

– Spotykamy w życiu wiele trudnych sytuacji, chorób, ubóstwa i samotności. W obliczu tych zdarzeń czasem łatwo o zwątpienie. W Caritas niesiemy nadzieję poprzez codzienną, cichą i konkretną pomoc. Każdego dnia wolontariusze i pracownicy Caritas w całej Polsce pochylają się nad najbardziej potrzebującymi. Odkrywamy że dobra jest więcej i to jest ideą naszego Dnia Dobra – dodaje br. Cordian.

Wśród zapowiadanych atrakcji będą m.in. duży koncert Arki Noego w Poznaniu, taneczne spotkanie z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną w Częstochowie, Festyn Dobra z prezentacją działań diecezjalnej Caritas oraz koncertami zespołów MTA, Duża Rajska Kawa i TATU w Bydgoszczy, czy też występ grupy TGD w Radomiu, a także dziesiątki mniejszych i większych imprez w wielu miejscach Polski.

– Dla przykładu – w Mieścisku odbędzie się polsko-ukraińskie spotkanie przy wspólnym stole, w Pakości bieg na orientację zakończony ogniskiem. Każde ze środowisk włączających się w obchody Dnia Dobra, to jedno serce na mapie Polski. Ile takich serc będzie biło w jednym rytmie tego dnia i co dokładnie wydarzy się w poszczególnych miejscach, można sprawdzić na stronie dziendobra.pl – zachęca Edyta Foryś z Caritas Polska, koordynatorka Dnia Dobra.

Nowe znaczenie

Muzycznym motywem Dnia Dobra będzie piosenka „Nasz dom” (muzyka – Jan Smoczyński, Mateusz Otremba, słowa – Tomasz Kruczek, Mateusz Otremba, Jan Smoczyński, Sylwia Smoczyńska, Agnieszka Musiał). Partnerem przy produkcji utworu jest firma Mastercard.

– Chcieliśmy opisać „dobroczynienie” w jak najbardziej potoczny, a jednocześnie bardzo osobisty sposób.  Główny szkic tekstu dostaliśmy w przeddzień wybuchu wojny. Następnego dnia, gdy pracowaliśmy już nad demówką, zadzwonił do mnie Tomek Kruczek (główny autor tekstu) i powiedział:  Nasza piosenka nabrała dzisiaj jeszcze innego znaczenia i innej wymowy. Popłynęliśmy znacznie głębiej niż zamierzaliśmy – wspomina pracę nad utworem Mateusz Mate.O Otremba.

O niespodziewanym, nowym znaczeniu Dnia Dobra, mówi także ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– Kiedy powstawała idea Dnia Dobra, zastanawialiśmy się nad tym, co jest najważniejsze w pomaganiu, jak możemy sprawić, by tej pomocy było jeszcze więcej, i pomyśleliśmy, że ten dzień powinien być połączony ze zbiórką na konkretne cele. A ponieważ każde cykliczne wydarzenie ma swój temat przewodni, postanowiliśmy wybrać i szeroko zaprezentować konkretny obszar naszej działalności, nawiązując jednocześnie do przeżywanego właśnie Roku Rodziny. Naturalnym wyborem były ośrodki Caritas, takie jak rodzinne domy dziecka, domy samotnej matki czy hospicja dziecięce. Dla potrzebujących to „Miejsca, które są domem” i pod takim hasłem odbędzie się nasza zbiórka. – tłumaczy ks. Iżycki. I przypomina, że Caritas w Polsce prowadzi 23 domy dla matek z dziećmi, 12 placówek wychowawczych różnego typu (w tym domy dziecka), 98 świetlic środowiskowych i terapeutycznych, 10 placówek interwencyjnych (schroniska dla kobiet i dzieci, ośrodki i centra interwencji kryzysowej) oraz 61 Okien Życia.

– Chcemy wesprzeć materialnie te miejsca i sprawić, by było ich więcej oraz by mogły wciąż nieść profesjonalną pomoc. Ale 24 lutego, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, przez chwilę zawahaliśmy się i Dzień Dobra stanął pod znakiem zapytania. Poczuliśmy, że świętowanie nie jest adekwatne do sytuacji – wyjaśnia dyrektor Caritas Polska. – Szybko jednak zrozumieliśmy, że ten dzień jest potrzebny; zarówno wolontariuszom Caritas, którzy od tygodni pracują dzień i noc, jak i naszym przyjaciołom z Ukrainy, bo przecież ośrodki Caritas, które są domem dla potrzebujących, teraz stały się także domem dla przybyszów z Ukrainy. Dzień dobra będzie momentem, w którym Polacy i nasi goście z Ukrainy będą mogli się spotkać – dodaje.

Nie tylko od święta

– W tym dniu podkreślamy, że czynienie dobra sobie nawzajem nie jest kolejnym opcjonalnym projektem, w który się angażujemy lecz jest, dzięki miłości, naszą życiową misją budowania wspólnego domu – podkreśla muzyk Mateusz Otremba.

Ambasadorką Dnia Dobra została Ida Nowakowska, która dla dzieci ewakuowanych z Ukrainy poprowadziła warsztaty taneczne w jednym z ośrodków Caritas.

– Idea tego święta jest mi bardzo bliska. Dom, pełen ciepła i życzliwości, jest dla każdego najważniejszym życiowym oparciem, podobnie jak pomocni ludzie wokół. Cieszę się, że mogę wziąć udział w przedsięwzięciu, które służy podkreśleniu znaczenia tych istotnych wartości – mówi popularna dziennikarka i prezenterka.

Organizatorzy Dnia Dobra mają nadzieję, że ta wspólna inicjatywa Caritas Polska, diecezjalnych Caritas oraz lokalnych środowisk, takich jak Szkolne Koła Caritas i Parafialne Zespoły Caritas, zaprocentuje wzrostem zainteresowania działalnością na rzecz innych – nie tylko na rzecz uchodźców, ale wszystkich osób potrzebujących pomocy.

– Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich zaplanowanych wydarzeniach. Bądźmy w tym dniu razem, zobaczmy ilu jest ludzi dobrej woli. To na pewno doda nam sił do realizacji codziennej misji Caritas, jaką jest pomaganie – zachęca ks. Marcin Iżycki.

W ideę Dnia Dobra wpisuje się też wspólne przedsięwzięcie Caritas oraz Polskiego Holdingu Hotelowego, czyli Śniadanie Wielkanocne dla ponad 7 tys. uchodźców z Ukrainy, organizowane w hotelach i obiektach PHH w różnych rejonach Polski. W niedzielę 24 kwietnia przypada Wielkanoc Kościołów wschodnich. Do inicjatywy wspólnych śniadań Caritas i grupy PHH dołączyły i nadal dołączają kolejne podmioty hotelowe. Na chwilę obecną są to: Polskie Hotele Niezależne, Grupa ARCHE, Dobry Hotel.

– Dzień Dobra ma być wspólnym celebrowaniem działań pomocowych, wielkim świętem pomagania, łączącym m. in. tych, którzy niosą pomoc z tymi, którzy tej pomocy potrzebują. Spotkanie przy świątecznym stole będzie do tego znakomitą okazją – zaznacza br. Cordian Szwarc, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Główna msza święta Dnia Dobra, odprawiana przez biskupa Wiesława Szlachetkę i br. Cordiana Szwarca, rozpocznie się o godz. 9:00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie; będzie ona transmitowana w Polskim Radiu. Poza tym w większości miejsc, w których odbędą się wydarzenia związane z Dniem Dobra, o godz. 15:00 zaplanowana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Jak wesprzeć placówki Caritas, które są domem

  • Dokonując wpłaty na stronie dziendobra.pl
  • Wysyłając SMS o treści DOBRO pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
  • Wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: DOBRO)

–> Wydarzenia wiodące Dnia Dobra

Informacja ze strony Caritas Diecezji Przemyskiej

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments