czwartek, 18 lipcaWiadomości które się liczą
Shadow

Dzień Nauki Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej dniem… zabawy.

Wszak nie od wczoraj wiadomo, że nauka przez zabawę to najbardziej efektywna metoda dydaktyczna. Tym razem była i efektowna, a to za sprawą XI Dnia Nauki, który stał się flagową imprezą Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, piknik naukowy wrócił ze zdwojoną siłą. Choć kto był, ten wie, że moc atrakcji była i potrójna – od czego by tu zacząć..?

 

Od początku

7 czerwca br. w Parku Lubomirskich zgromadziła się młodzież szkolna, przedszkolaki, nauczyciele – nie tylko z Przemyśla, lecz również z innych powiatów województwa podkarpackiego. Wszyscy w jednym celu – żeby dobrze się bawić i doświadczać (!) nauki, bo nie było tu żadnego teoretyzowania. Przemyska uczelnia z praktyką jest bowiem za pan brat, bo od kilku lat prowadzi studia o profilu praktycznym – o czym przypominał JM Rektor dr Paweł Trefler, prof. PWSW, otwierając jedenasty piknik naukowy. Podziękował również obecnemu na scenie Prezydentowi Miasta Przemyśla Wojciechowi Bakunowi za przekazanie uczelni Parku Lubomirskich oraz pałacu i budynku po internacie Technikum Rolniczego, bo dzięki tej darowiźnie PWSW mogło odmienić ważną część miasta: „park z roku na rok pięknieje i cieszymy się, że mamy w tym swój udział, że możemy opiekować się tym miejscem” – podkreślał z dumą gospodarz, życząc jednocześnie wszystkim uczestnikom Dnia Nauki dobrej zabawy. Do tych życzeń przyłączyli się Jan Pączek, Starosta Powiatu Przemyskiego oraz Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla, który podkreślił, że impreza organizowana cyklicznie przez PWSW stała się kultową i na stałe wpisała się w kalendarz imprez miejskich. Prof. Treflerowi towarzyszyli na scenie ponadto prorektorzy PWSW: dr Sławomir Solecki – prorektor ds. rozwoju i współpracy i dr Robert Oliwa – prorektor właściwy ds. studenckich oraz kanclerz mgr Tomasz J. Filozof, jak i zaproszeni goście, a wśród nich: wspomniani starosta oraz prezydent, ponadto: Robert Bal – kierownik filii Krajowej Szkoły Skarbowości w Przemyślu i wiceprzewodniczący przemyskiej Rady Miejskiej, Barbara Kiełt – Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie, Iwona Kurcz-Krawiec – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Jan Jarosz – Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Agata Lach – Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Przemyślu, Ewa Faszczewska-Rak – kierownik Oddziału Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Renata Kochanowicz-Chalicka – Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM, Bernadeta Jasińska – Kierownik Oddziału Jakości i Zarządzania Edukacją w Przemyślu (Kuratorium Oświaty w Rzeszowie), Elżbieta Krupa – specjalista ds. promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu oraz wójtowie: Andrzej Huk – Wójt Gminy Przemyśl, Tomasz Szeleszczuk – Wójt Gminy Żurawica, Bogusław Słabicki – Wójt Gminy Orły, Marek Iwasieczko – Wójt Gminy Medyka oraz w imieniu Wójta Gminy Krasiczyn – Barbara Bugiera.

 

Dobrą zabawę czas zacząć

Po krótkiej części oficjalnej, która ze względu na okoliczności przyrody i ludyczny charakter spotkania była mniej oficjalna niż zwykle, rozpoczęła się feta – Dzień Nauki to również sposób na uczczenie uczelnianego święta, które przypada na 4 czerwca, a ta data nawiązuje do powołania do życia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (dzisiaj Wschodnioeuropejskiej) rozporządzeniem ministerialnym z 4 czerwca 2001 r. W tym roku 4 czerwca „wypadał” w minioną sobotę, więc zapadła decyzja o zorganizowaniu pikniku w terminie możliwie najbliższym.

Scena była gorąca nie tylko od promieni słonecznych (a pogoda tego dnia dopisała, to był piękny, słoneczny wtorek), lecz od pełnych pasji występów wokalnych, tanecznych i sportowych. Impreza rozpoczęła się od ważnego dla społeczności akademickiej akcentu muzycznego, wystąpił bowiem nowo powstały chór akademicki „Semper Iuvenes” (zawsze młodzi), dla którego był to pierwszy wspólny występ przed tak dużą publicznością. Chór zrzesza studentów, absolwentów i pracowników PWSW, którzy są pasjonatami śpiewu i nie lubią ukrywać swoich wokalnych talentów. Na parkowej scenie wystąpili ponadto: tancerze ze Szkoły Tańca A-Z Aleksandry Sołgi, którzy zaprezentowali różne style taneczne (jive, bachata i in.) oraz wciągnęli do tańca publiczność, CukierAsy ze szkoły Kamon, Cheerleaders Przemyśl, baletnice ze Studia Baletowego „Terpsychora” Galiny Koval oraz Kornelia Jaworska-Tomczyk, która zaprezentowała orientalny taniec brzucha. Na scenie można było podziwiać również wyczyny sportowe, które ze względu na upalną pogodę stały się wyczynami przez duże „W” – pot lał się z czoła, ale panie z Jumping Stars Przemyśl nie ustawały w wysiłku przedstawienia programu treningowego, podobnie jak fani nowej dyscypliny „crossfit”, trenujący w „Bloku B”.

„Sprawdź, przymierz, zaprojektuj, dotknij, eksperymentuj…!”

To przykładowe hasła, które przyciągały dzieci i młodzież do uczelnianych stoisk. Wykładowcy i studenci poszczególnych kierunków zachęcali do wzięcia udziału w konkursach i quizach, rozdając moc atrakcyjnych nagród. Można było wziąć udział w warsztatach malarskich, dokonać pomiaru ciśnienia, cholesterolu i in., sprawdzić swoje BMI, postrzelać… Wiele atrakcji przygotowali ponadto partnerzy wydarzenia, dla których Dzień Nauki był okazją do wyjścia poza mury instytucji i zaprezentowania jej możliwości. Wśród partnerów wydarzenia znalazły się bowiem zarówno służby mundurowe (Policja, Straż Miejska, Państwowa Straż Pożarna, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Wojska Obrony Terytorialnej, Służba Celno-Skarbowa, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Jarosławiu, Stowarzyszenie IPA) w towarzystwie służb medycznych (Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu), jak i instytucje związane z kulturą, przyrodą i sportem (Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Artylerii Ziemi Przemyskiej, Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka, Arboretum Bolestraszyce, Nadleśnictwo Krasiczyn, Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji). Do grona wystawców dołączyli ponadto: Edukido, Państwowa Inspekcja Pracy, Ochotnicze Hufce Pracy, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. Uwagę przykuwała również diorama sanitarna przygotowana przez Ewę i Mariusza Leśniaków oraz Kazimierza Wawera.

Spotkanie w Parku Lubomirskich było również okazją dla szkół ponadpodstawowych do zaprezentowania swojej oferty, z tej możliwości skorzystało kilka szkół z Przemyśla: I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Morawskiego, Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Zespół Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych, Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespół Szkół Salezjańskich.

Dla najmłodszych największą atrakcją była tzw. strefa zabawowa (a w niej dmuchańce, eurobungee i rodeo z bykiem) oraz mundurowa (syrena policyjna robiła ogromne wrażenie na maluchach, podobnie jak wóz strażacki – prawdziwy!!!;-). Ci starsi chętnie brali udział w konkursach sportowych: bieg wokół stawu, wyścigi na kajakach (zorganizowane przez uczelniany AZS), tor przeszkód (Dział Rozwoju i Współpracy) i zawody kręglarskie (Japa Bowling Club). Wielką atrakcją był również zabytkowy wóz Citroen Traction Avant BL11 z 1950 roku (Wedding-Car Podkarpacie), przy którym chętnie się fotografowano, podobnie jak z Przemisią, Myszką Miki i Myszką Minnie. Jak na prawdziwy piknik przystało nie zabrakło i smakołyków – dużą popularnością cieszyło się stoisko z lodami Selfier, a także watą cukrową i popcornem, można było również zjeść hot-doga, hamburgera…

 

Źródło i zdjęcia: PWSW

Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Oksana Pikula

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments