piątek, 17 majaWiadomości które się liczą
Shadow

Schodek do schodka i będzie wywrotka? Street Art wywróci promocję Przemyśla?

Miejscy aktywiści ze Starego Miasta z jednej strony cieszą się, że w końcu wschodnia pierzeja rynku zostanie uporządkowana, z drugiej strony martwią się o funkcjonalność tarasowych schodów i bezpieczeństwo ich użytkowników. Zwłaszcza osób starszych.

 

Wprawdzie na ich interwencję Miasto zareagowało i wykonało podjazdy dla osób niepełnosprawnych, jednak największym problemem wg nich pozostaje w dalszym ciągu zbyt jednolita barwa kamienia użytego do wykonania stopni i tarasów, które dla schodzących z góry zlewają się w jedną płaszczyznę, co ich zdaniem grozi wywrotką. Dlatego postulują o wyraźne zaznaczenie stopni.

I zaczęło się poszukiwanie sposobu na poradzenie sobie z tym problemem. Jedni przekonują do wymiany kamienia stopni na ciemniejszy, inni naklejenie lub wymalowanie żółto-czarnych lub czerwonych pasów na krawędziach stopni. Są też tacy, co proponują zamienić problem schodów na promocyjny atut.

Podpowiadają, że wzorem innych miast można by zezwolić lokalnym twórcom na Street Art. Można nawet zaprosić polskich artystów znanych z podobnych wykonań. I tu wskazują na architekturę Browarów Warszawskich, która przyciąga uwagę odwiedzających, a wisienką na wizualnym torcie są najbardziej kolorowe schody w Warszawie. Za ich projekt odpowiada Dawid Ryski – artysta, mieszkający w tej dzielnicy, którego grafiki i plakaty coraz częściej goszczą w galeriach sztuki na całym świecie.

Zdjęcie: Schody Browary Warszawskie, mat. prasowe

 

Jeszcze inni podają przykład estetycznego udekorowania schodów willi im.  Jana Pawła II w Favara. Dekoracją zajęli się polscy artyści, uczestniczący w projekcie wymiany i partnerstwa, który obejmował miasto Favara z miastami i organizacjami w Polsce (Fundację ECO i FARM Cultural Park z Favary). Willa nabrała nowego życia, była opuszczona i zaniedbana od 2017 roku. Na schodach pojawiła się także Trinacria – symbol Sycylii, co wzbudziło dużą sympatię wśród mieszkańców, którym bardzo spodobały się nowe schody.

foto: https://www.facebook.com/anna.alba.m5sfavara/

 

Skoro udało się przekonać konserwatora zabytków do murali na ścianach kamienic, to dlaczego nie ogłosić konkursu na artystyczne udekorowanie „niebezpiecznych” schodów i zyskać na ich bezpieczeństwie, atrakcyjności i zazielenieniu. Wszak większości mieszkańców brakuje wyciętych drzew, które korzeniami rozsadzały mury byłego ratusza. Nowe artystyczne schody mogły by rozsadzać dumę przemyślan z nowej atrakcji turystycznej, na przykład nawiązującej tematyką do okresu, w którym powstają, tj. gościnności, otwartości i serdeczności przemyślan i wolontariuszy zaangażowanych w pomoc Ukrainie.

PS. schodów ci u nas dostatek 🙂 Przykładów również. A może macie swoje propozycje?

zdjęcia: https://www.salterspiralstair.com/blog/street-art-stairs/?fbclid=IwAR2gnruLhsDa8J2A9CqaxL28RiQ-7bCLYgC8ek0R4szyM75jSPuxSBXWkfE

 

Mariusz Sidor

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments