piątek, 17 majaWiadomości które się liczą
Shadow

Wicepremier Gliński na spotkaniu ministrów kultury we Lwowie, podpisał „Deklarację Lwowską” i zadeklarował pomoc Polski w budowie Szkoły Sztuk.

W wydarzeniu wzięło udział dziesięciu ministrów kultury reprezentujących: Polskę, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Mołdawię, Rumunię, Słowację, Ukrainę i Węgry. Ministrowie podpisali Deklarację Lwowska o zamiarze udziału w odbudowie Ukrainy i wspierania inicjatyw kulturalnych. Polski minister kultury poinformował, że w Polsce realizowane cztery duże projekty instytucjonalne, w ramach których artyści ukraińskich instytucji kultury przygotowują się do światowych tournée. Państwo polskie finansuje ich pobyt i umożliwia odbywanie prób, a także włączy się w budowę szkoły artystycznej we Lwowie. 

 

Dwa światowe tournée już się odbyły. W tej chwili przygotowywane jest kolejne, którego rozpoczęcie nastąpi w końcu lipca. Pierwszy koncert Ukrainian Freedom Orchestra odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. To jest projekt, który Teatr Wielki i Ministerstwo, finansujące te działania, realizuje w kooperacji z Metropolitan Opera. Ukraińscy muzycy tworzący Orkiestrę Wolności idą w świat z przesłaniem o wojnie. Ona dotyczy całego świata i nikt nie może być obojętny na zło. I to jest najważniejsze przesłanie – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Wicepremier Gliński wskazał, że obecnie należy skupić się na trzech obszarach obejmujących: pomoc dla Ukrainy, działania we własnych krajach oraz wspieranie ukraińskich postulatów wobec państw Europy Zachodniej.

– Musimy wywierać stałą presję na naszych europejskich partnerów na zachodzie i naciskać na wprowadzenie dużo poważniejeszych sankcji, gdyż nadal są one niewystarczające – wskazał. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, że sankcje wobec Rosji powinny obejmować także sferę kultury i powinny być radykalne.

– Często mówi się o pięknej kulturze Rosji, o Czajkowskim, Puszkinie, Czechowie, tak, to są wspaniali twórcy, ale to nie jest ich czas i miejsce. W sferze publicznej nie powinno być miejsca na kulturę rosyjską, natomiast jeśli to możliwe powinno pokazywać się kulturę Ukrainy. Nie zapominajmy, że jednym z argumentów Rosji w obliczu wojny było to, że nie istnieje coś takiego jak kultura ukraińska – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury wskazał, że zarówno informacja, jak i kultura mają współcześnie olbrzymią siłę, a tocząca się wojna jest także wojną o kulturę.

– Putin, gdyby zniszczył kulturę ukraińską, nie miałby przeciwnika. Przecież istniejemy jako wspólnoty polityczne i kulturowe dlatego, że mamy własną tożsamość opartą o naszą kulturę. Wspaniale, jeśli te kultury mogą się przenikać i współpracować, bo to je wzbogaca, ale podstawą jest własna tożsamość. Ona jest priorytetem – dodał wicepremier.

Dlatego zapewne wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego RP Piotr Gliński odpowiedział w imieniu rządu polskiego na prośbę o włączenie się w budowę szkoły artystycznej przy ul. Łyczakowskiej . Realizacja projektu została omówiona na spotkaniu z merem Lwowa. Nowa szkoła artystyczna powinna poszerzyć zakres usług świadczonych mieszkańcom Łyczakowa i stać się nowym centrum kulturalnym dla całego miasta. Techniczne zagadnienia jego budowy opracowała zespół złożony z miejskich urzędników, architektów i urbanistów, pracowników kultury, ochrony zabytków środowiska wraz z dyrektorami, nauczycielami i uczniami szkół kreatywnych.

Szef resortu kultury zwrócił uwagę na to, że musimy pamiętać, że wojna trwa nadal i każdego dnia giną niewinni ludzie.

– To jest coś o czym nie możemy zapominać, coś o czym powinien pamiętać cały świat. Nie wolno nam pozostawić Ukrainy samej sobie i przestać jej pomagać, gdyż walczy nie tylko o swoją niepodległość, ale także o wartości całego cywilizowanego świata.

Dziękując za zaproszenie, polski wicepremier podkreślił, że zapoczątkowana przez Rosję brutalna wojna jest nie tylko konfliktem dwustronnym.

– Musimy zachowywać się odpowiedzialnie i pomagać Ukrainie, która walczy nie tylko za siebie, ale także za całą Europę i za cywilizowany świat. W mojej ocenie jest to punkt zwrotny historii. Nic już nie będzie, nic już nie jest takie samo jak przed 24 lutego – dodał prof. Piotr Gliński.

 

opr. Mariusz Sidor

Źródło i foto: MKiDN i Zaxid.net, FB A. Sadoviy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments