czwartek, 18 lipcaWiadomości które się liczą
Shadow

Wschodnia Wielkanoc w Przemyślu z Premierem i Prezydentem

Do tegorocznych świąt wielkanocnych wg wschodniego kalendarza przygotowują się Polacy i Ukraińcy. W wielu miejscach w Przemyślu trwają przygotowania do niedzielnego śniadania. Wszyscy razem gotują wielkanocne potrawy.

Tak jest w Ukraińskim Domu Ludowym (Narodniy Dim), gdzie uchodźcy z wolontariuszami przygotowują  tradycyjne potrawy. Już jest niezbędna pascha, babka piaskowa czy makownik. Będzie barszcz, pieczone mięsa i wędliny oraz oczywiście jajka pod różnymi postaciami. Wielkanocny koszyk trafił już na stół w katedrze grecko-katolickiej i został poświęcony. Po porannej niedzielnej mszy, która rozpocznie się o godz. 8.oo, zaplanowano świąteczny poczęstunek w zakrystii dla potrzebujących i samotnych. Około 11.30 w specjalnie przygotowanej świątecznej sali odbędzie się wspólne śniadanie dla uchodźców przebywających w Domu Ukraińskim.

W cerkwi prawosławnej przy ul. Wilczańskiej w Przemyślu również nie zapomniano o potrzebujących i uchodźcach. Tu poranna msza rozpocznie się o godz. 6.oo. Zaraz po niej gości świątecznego śniadania zaprasza parafia i restauracja Gloria.

Wielkanocne śniadania przygotowują także wolontariusze pracujący na dworcu kolejowym w Przemyślu wraz z Caritasem. W południe spodziewana jest prawdopodobna wizyta Premiera Mateusza Morawieckiego.

Natomiast pracownicy POSiR, wolontariuszki z Koła Gospodyń Wiejskich z Bolestraszyc przy współpracy z przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Przemyślu, przygotowują poranny posiłek dla  uchodźców, którzy znaleźli tymczasowe schronienie w Przemyskim Centrum Humanitarnym przy ul. Lwowskiej. Tu początek śniadania o 10.30 w towarzystwie Wojciecha Bakuna Prezydenta Miasta Przemyśla.

Po śniadaniu mieszkańcy Przemyśla, ich ukraińscy goście i uchodźcy mogą udać się na „Piknik Pokoju”. Autobusy EUROBUS od godz. 15.oo będą dowozić chętnych i kursować między dawnym Tesco a parkingiem przy stacji dolnej wyciągu, przez Mickiewicza Jagiellońska i Piłsudskiego, zatrzymując się na przystankach komunikacji miejskiej. W Programie charytatywny mecz, konkursy, atrakcje, koncert Natalki Karpy z Ukrainy. Muzycznie imprezę oprawia DJ ADHD z radia RMF MAXX.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments